Testy bezpieczeństwa

testy bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo samochodów w Europie badane jest przez niezależną organizację Euro NCAP. Każdy nowy model auta, który wchodzi na rynek zostaje przez nią bardzo dokładnie przebadany pod kątem bezpieczeństwa pasażerów. Po zakończonych badaniach są one publikowane w wielu miejscach i potocznie znane jako prezentowane podczas rozmaitych okazji gwiazdki.

Przepisy dotyczące przeprowadzenia testów zmieniły się od roku 2009. W ten sposób osiągnięcie pięciu gwiazdek stało się dla firm produkujących auta niezwykle trudne, a krytyczne efekty testów stały się codziennością. Uzyskanie pozytywnej oceny podczas testów koniecznym jest zapewnienie pasażerom dużej dozy bezpieczeństwa.

Wymaga się danie pasażerom możliwości wyjścia z wypadku bez szwanku przy czołowym zderzeniu przy prędkości sześćdziesięciu czterech kilometrów na godzinę, uderzeniu w bok pojazdu przy prędkości pięćdziesięciu kilometrów na godzinę oraz uderzenia w słup przy prędkości trzydziestu kilometrów na godzinę. Dodatkowo wprowadzono też wymóg mówiący o tym, że w przypadku nagłego uderzenia w tył pojazdu żaden z pasażerów nie może doznać uszkodzenia kręgosłupa.

Producenci aut mogą też uzyska dodatkowe punkty. Otrzymuje się je za chronienie osób pieszych i dzieci, a ponadto instalację systemów poprawiających bezpieczeństwo jazdy, takich jak stabilizatory toru jazdy, alarmu informującego o niezapiętych pasach oraz wielu innych. Kolejnym elementem istotnym przy ocenie jest zapobieganie kolizjom przez samo auto.

Wszystkie testy przeprowadza się w laboratorium, nie są więc one idealne. Nie należy brać dosłownie wyników testów mówiących, że w określonych warunkach manekin nie uległ uszkodzeniu, ponieważ warunki drogowe z reguły są inne od tych, które znajdziemy w warunkach sterylnego wnętrza laboratoryjnego.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.